Citronelių eterinis aliejus (Cymbopogon nardus / Cymbopogon winterianus)
Augalų šeima: Poaceae/Gramineae
Sinonimai –
Kilmė
Citronelių aliejus gaunamas iš žalios ir aukštos kaip kardo ašmenys, Cymbopogon žolės. Ši kvapni žolė gavo savo pavadinimą iš prancūziško žodžio, reiškiančio „melisa“, dėl savo gėlių aromato, panašaus į citrusinius vaisius. Gimtoji Šri Lanka. Plačiai auginamas kitose atogrąžų šalyse.
Gamybos būdas
Cymbopogon žolės distiliavimas vandens garais. Norint gauti 1 kg eterinio aliejaus, būtina iki 100 kg šviežios Cymbopogon winterianus žolės.
Aliejaus pobūdis
Šviesiai geltonas skaidrus skystis, kvapas gaivus ir saldus primenantis citrusinių vaisių ir melisų aromatą.
Parfumerinė nata – viršutinė, stipraus aromato nata išlieka iki 24 valandų. Citronelos eterinis aliejus išsiskiria turtinga citrusinių vaisių ir melisos aromatų gama.
Citronelių aliejus yra plačiai naudojamas parfumerijoje, tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai. Muilas, muilo dribsniai, plovikliai, buitiniai valikliai, techniniai produktai, insekticidai ir kt., dažnai kvepia tik šiuo aliejumi.
Pagrindinės sudedamosios dalys:
Citronelalis | 34.8 -42.8% |
Geraniolis | 22.1 -25.4% |
(-)-Citronelolis | 9.7 -11.5% |
Elemolis | 2.0-5.6% |
(+)-Limonenas | 2.6 -5.5% |
Geranyl acetatas | 2.9 -5.1% |
Beta-Elemenas | 1.9-3.2% |
Beta-Kubebenas | 1.8 –2.8% |
Eugenolis | 1.1 -2.5% |
Gama-Kadinenas | 1.7 -2.3% |
Citronelyl acetatas | 1.0 – 2.0% |
T-Amorfolis | 0.7 – 1.4% |
sigma-Kadinenas | 0.5 – 1.2% |
Linalolis | 0.5 –1 .1% |
Metyleugenolis | 0.0 – 0.1% |
Savybės
Diuretikas, karščiavimą mažinantis, fungicidinis, antimikrobinis, antibakterinis, antidepresantas, antiseptikas, antispazminis, priešuždegiminis, skrandžio, stimuliatorius, tonikas, antihelmintinis.
Gydomosios savybės
Citronelių aliejus, turintis priešuždegiminių, antibakterinių ir atsikosėjimą skatinančių savybių, gali palengvinti kvėpavimo takų diskomfortą, pvz., užgulimą, infekciją ir gerklės ar sinusų sudirginimą, dusulį, gleivių susidarymą ir bronchito simptomus. Tiesiog purkškite mišinį, sumaišius po 2 lašus citronelės, levandų ir pipirmėčių eterinius aliejus, kad pasiektumėte šį palengvėjimą, taip pat pagerintumėte kraujotaką ir sumažintumėte stresą bei nerimą.
Tonizuojančiam masažo mišiniui, kuris stimuliuoja, palaiko ir stiprina visas kūno sistemas, įskaitant virškinimo, išskyrimo, nervų ir endokrininę sistemas, sumaišykite 10 lašų citronelių eterinio aliejaus ir 10 ml kokoso aliejaus. Švelniai masažuokite šį mišinį visame kūne, kad padidintumėte imunitetą ir kraujotaką, palengvintumėte artrito diskomfortą, nugaros skausmą, pilvo spazmus ir galvos skausmą.
Norėdami detoksikuoti, praskieskite 5 lašus citronelės eterinio aliejaus 5 ml bazinio sezamo aliejaus. Įtrinkite šį mišinį į kūno dalis, kurias kamuoja skausmas ir uždegimas. Šis mišinys ne tik sumažina abu simptomus, bet ir skatina toksinų pašalinimą iš organizmo per prakaitą ir išskyrimo funkcijas. Siekiant paskatinti virškinimą ir sumažinti menstruacijų spazmus, šį mišinį sukamaisiais judesiais galima masažuoti ant pilvo 1 minutę arba kol jis visiškai įsigers į odą.
Stimuliuojančiam masažui, malšinanti nuovargį ir mieguistumą, praskieskite 2-4 lašus citronelės eterinio aliejaus 2 šaukštuose. alyvuogių aliejaus ir įmasažuokite į odą, kol visiškai įsigers. Manoma, kad šis mišinys padeda išlaisvinti iš organizmo neigiamas emocijas, tokias kaip agresija, nerimas ir liūdesys.
Aromaterapiniai naudojimo būdai
Aromatoterapijoje naudojamas citronelių eterinis aliejus sulėtina ar užkerta kelią kenksmingų ore esančių bakterijų augimui ir plitimui, taip pat atstumia skraidančius vabzdžius, tokius kaip uodai. Tai atpalaiduoja ir pakelia neigiamus jausmus, tokius kaip liūdesys, nerimas ir stresas, atpalaiduoja kūną ir protą bei skatina nerūpestingumo jausmą. Be to, manoma, kad jis palengvina raumenų mėšlungį, pvz., menstruacijų spazmus, taip pat kvėpavimo ir nervų sistemos spazmus. Tai, savo ruožtu, pašalina tokius nemalonius pojūčius kaip kosulys. Žinoma, kad jo gaivus, ryškus citrusinių vaisių kvapas natūraliai gaivina nešvarų orą. Dėl šios valymo ir gaivinančios kokybės citronelių aliejus yra idealus natūralių patalpų purškiklių ir difuzorių mišinių ingredientas. Taip pat manoma, kad jo pakylėjantis kvapas normalizuoja nereguliarius širdies plakimus, malšina galvos skausmą, migreną, pykinimą, neuralgiją ir kolito simptomus ir padidina energijos lygį nuovargiui įveikti. Yra žinoma, kad citronelių aliejaus kvapas gerai dera su visais citrusinių vaisių eteriniais aliejais, tokiais kaip citrinos ir bergamotės, taip pat kedro, šalavijų, eukaliptų, pelargonijų, levandų, pipirmėčių, pušų, rozmarinų, sandalmedžio ir arbatmedžio eteriniais aliejais.
Psichologinis profilis
Gaivus ir vaisinis Citronella eterinio aliejaus citrinų kvapas sulaiko neigiamas emocijas bei mintis ir tokiu būdu pakelia aplinkos atmosferą. Šio aliejaus aromatas sukelia optimizmo jausmą, padidindamas energijos lygį. Pašalina nesveikas mintis, liūdesį ar nerimą, atpalaiduoja kūną ir protą, skatindamas lengvabūdiškumo suvokimą.
Puikiai tinka naudoti su:
arbatmedžio, bergamočių ir kitų citrusinių vaisių, cinamono, eglių, gvazdikėlių, ylang-ylang, kadagių, kedrų, eukaliptų, levandų, mėtų, muskatinio šalavijo, pušų, sandalmedžio, rozmarinų, vetiverio eteriniais aliejais.
Mūsų saugos patarimai
Rekomenduojame per odą ne daugiau kaip 18,2 %, remiantis 29,1 % geraniolio ir 5,3 % per odą (žr. Geraniolio aprašymą, 14 skyriuje Lit.2). Atsižvelgdami į jo chemoprevencinį aktyvumą ir tai, kad jis nėra genotoksiškas, o antikancerogenai sudaro daugiau nei 60 % aliejaus, bei metileugenolio randama tik 0–1,7 %, nemanome, kad citronelių aliejus kelia reikšmingą kancerogeniškumo riziką.
Įspėjimai
Maža odos jautrinimo rizika, kitu atveju turi GRAS statusą (bendrai pripažintas kaip saugus). Prieš naudojimą praskieskite. Turintiems jautrią odą prieš naudojimą rekomenduojama atlikti jautrumo testą.
Kitos rūšys
Citronela iš Ceilono ir Javos yra dvi veislės, kurių eterinis aliejus gaunamas vandens garų distiliacijos būdu iš jų šviežių lapų. Pagrindinė dviejų citronelų aliejaus rūšių cheminė sudėtis yra panaši, tačiau sudedamųjų dalių kiekiai skiriasi. Ceilono citronelos, gaunamos iš Cymbopogon nardus, pagrindinės cheminės sudedamosios dalys yra geraniolis, kamfenas, limonenas, metilo izoeugenolis, geranilo acetatas, borneolis, citronelalis ir citronelolis. Pagrindinės Javos citronelų aliejaus, gaunamo iš Andropogon nardus, sudedamosios dalys yra citronelis, geraniolis, citronelolis, limonenas ir geranilo acetatas.
Dėl didesnio geraniolio ir citronelio kiekio Java yra ta veislė, kuri, kaip manoma, yra aukštesnės kokybės. Abiejų aliejų spalva skiriasi nuo šviesiai geltonos iki rusvos spalvos; Tačiau Java veislė paprastai turi gaivesnį citrinų kvapą, primenantį citrinų eterinį aliejų, o Ceilono veislės citrusinis aromatas gali turėti šilto, medienos atspalvio.
Nuorodos
- R. Tisserand, R. Young, E. M Williamson “Essential Oil Safety. A Guide for Health Care Professionals”, Churchill Livingstone ELSEVIER, 2014
- R. Balz “The Healing Power of Essential Oils”, LOTUS LIGHT SHANGRI-LA, Twin Lakes, 1996
- J. Lawless, The Encyclopedia of Essential Oils (Updated Edition), London: Harper Thorsons, 2014
- B.M. Lawrence, Essential Oils 1981-1987 (Wheaton: Allured Publishing, 1989), 39-40.
- P.Dugo, L. Mondello, E. Sebastiani, et al., Identification of Minor Oxygen Heterocyclic Compounds of Citrus Essential Oils by Liquid Chromatography-Atmospheric Pressure Chemical Ionisation Mass Spectrometry. (Journal of Liquid Chromatography & Related Technologies 22, 1999), 2991-3005.
- B.M. Lawrence, Progress in Essential Oils, Number 2. (Perfumer & Flavorist 25, 2000),
46-49. SCCP, Opinion on Furocoumarins in Cosmetic Products. (Scientific Committee on Consumer Products, 13-Dec.-2005), SCCP/0942/05. - Л.ГДудченко, Г.П.Потебня, Н.А.Кривенко «Ароматерапия и аромамасаж», «Максимум», Киев, 1999