Kuo skiriasi “gėlių (flower/floral) vandenys” ir “hidozoliai/hidrolatai”?
Nors daugelis pardavėjų savo internetinėse svetainėse kaip sinonimus vartoja terminus „gėlių vanduo“ ir „hidrozolis“ arba „hidrolatas“, nereikėtų apsigauti renkantis, nes iš tikrųjų tai nėra vienas ir tas pats.
Nors šiose kategorijose yra sutapimų, tačiau yra gėlių vandenų, kurie nėra hidrozoliai ir hidrolatai, ir netgi yra tokių, kurie iš tikrųjų neturėtų vadintis gėlių vandenimis. Taigi, kaip galime nusakyti skirtumą?
Kas yra gėlių (flower/floral) vanduo?
Gėlių vanduo – paprasčiausiai – „vanduo“, turintis gėlių aromatą. Ir gaminami šiais būdais.
- Sukuriami maišant vandenį su eteriniais aliejais arba absoliutais. Kadangi eteriniai aliejai netirpūs vandenyje, paprastai pridedama įvairių emulsiklių, konservantų, kvapo stipriklių ir kitų stabilumą palaikančių medžiagų.
- Paprasti gėlių vandenys gali būti gaminami namuose, mirkant žiedus į vandenį, pavyzdžiui, atliekant infuziją, kaip ruošiant vaistažolių arbatą. Deja, žolelių vandeniniai užpilai, jei juose nėra eterinio aliejaus, labai greitai prarūgsta, lygiai kaip ir bet kuri arbata.
Namų sąlygomis distiliacijos būdu pasigaminti geros kokybės gėlių vandenį, teoriškai įmanoma, bet vistik tam reikia tinkamos aparatūros ir patirties. Dažniausiai tokie bandymai baigiasi virinto vandens surinkimu, nes eteriniai aliejai tiesiog išgaruoja greičiau nei atšąla distiatas.
Kas yra hidrolatai arba hidrozoliai?
Hidrolatai (hidrozoliai) gaunami tik garų distiliavimo proceso metu, gaminant eterinius aliejus. Eteriniai aliejai yra netirpūs vandenyje, todėl distiliatui vėstant, nusistoja paviršiuje ir atskiriami panašiai kaip grietinėlė nuo pieno. Vistik nedidelis, apie 0.01 – 0.1%eterinio aliejaus kiekis lieka distiliate ir kartu su hidrofiliniais (vandenyje tirpiais) komponentais sudaro tvarią suspensiją – hidrolatą arba hidrozolį.
Tai reiškia, kad yra hidrolatų, tokių kaip kadagių (Juniperus communis.) ir kedrų (Cedrus atlantica Manet) ir kitų medžių, kurie nėra gėlių vanenys, nors kartais prie jų ir priskiriami.
Tačiau iš karčiojo apelsino medžio žiedų (Citrus bigaradia Risso, C. aurantium L) išskirtas hidrolatas visiškai pagrįstai gali būti vadinamas gėlių vandeniu tiek dėl jo kvapo tiek dėl žaliavos kilmės.
Tačiau nei gėlių vandeniu, nei hidrolatu netiktų vadinti vandeninę ištrauką iš tokios vaistažolės, kaip pvz., gyslotis (Plantago major), kuriame nėra eterinio aliejaus, suteikiačio tiek gėlių vandeniui tiek hidrolatui atitinkamą kvapą.
Hidrolatai ir gėlių vandenys, išskirti garų distiliacijos būdu yra neįtikėtinai universalūs, turi didelę aromaterapinę vertę ir yra saugūs naudoti vaikams, nėščioms moterims, pagyvenusiems žmonėmis ir netgi daugeliui mūsų augintinių. Jie gali būti naudojami neskiesti arba atskiesti.
- Naudokite hidrolatus purškimui, sudrėkinti ir atgaivinti kūną nuo sauso ir karšto oro.
- Praturtinkite hidrolatais.
- Naudokite hidrolatus vietoje veido tonikų, nuprausti veidą, pašalinti makiažo likučius, dezinfekuoti odą po skutimosi.
- Naudokite plaukų skalavimui, šampūnams ar kitoms kosmetikos priemonėms, kurių sudėtyje yra vandens.
UAB “MĖTA” gaminamuose beržų ir pušų hidrolatuose, kokybinės analizės hs-spme-gc-tofms (head space – solid phase microextraction- gas chromatography with time-of-flight mass spectrometry) metodu, identifikuota virš 50 biologiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip heksanolis, 3Z-heksenolis, 3E-heksenolis, 1.8-cineolis, metilo salicilato ir kt., kurios suteikia hidrolatams ne tik išskirtinį gaivų beržų lapų, pumpurų ir pušų spyglių aromatą, bet ir kosmetines – odos minkštinimo, kvėpinimo, maskavimo, apsaugines ir kt. geros būklės palaikymo funkcijas.
Hidrolatai, kurių sudėtyje yra šiek tiek eterinio aliejaus, stabilūs išlieka 0,5 – 1,5 metų.